لوگو پرشین ثبت

استعلام نام برند

استعلام نام برند

استعلام نام برند

با توجه به افزایش روز افزون برند های ثبت شده در ایران پروسه ثبت برند با چالش های فراوانی روبرو شده است. یکی از مهمترین آنها، انتخاب نام برند است اما ممکن است برند انتخابی شما قبلا به ثبت رسیده باشد که می بایست استعلام نام برند انجام گیرد.

ثبت برند تقریبا زمان زیادی به طول می انجامد. دلایل مختلفی وجود دارد که از ثبت برند شما ممانعت می کند مانند( ایراد در مورد مجوز، مدارک بارگذاری شده، تصویرعلامت و …) اما مهمترین مساله ای که باعث رد اظهارنامه ثبت علامت تجاری می شود تشابه علامت است.

باتوجه به تعدد اسامی ثبت شده و قوانین انتخاب نام علائم تجاری عدم تشابه اسم انتخابی با مواردی که قبلا ثبت گردیده است لحاظ می گردد. همچنین تشابه نزدیک برند درخواستی با موارد ثبت شده در خصوص کالای مورد نظر می تواند منجر به رد درخواست گردد به عنوان مثال: دو کلمه “بهار” و “بهاری” دارای معانی متفاوت هستند اما به دلیل تشابه ظاهری و آوایی در دو طبقه و کالای مشابه قابل ثبت نمی باشد.

 • نکته: باتوجه به اینکه تعداد طبقات کالاها و خدمات 45 طبقه می باشد و شرح کلیت محصولات را ارائه می دهد، صرفا تشابه طبقاتی دو کلمه باهم نمی تواند درخواست ثبت لوگو را مردود نماید.

به عنوان مثال طبقه 25 هم برای پوشاک و هم کفش است. بنابراین اسم درخواستی در این طبقه که برای پوشاک مانتو ثبت شده است می تواند توسط شخصی دیگر با همان نام برای کفش ثبت گردد که البته این موضوع باید به تایید و تشخیص کارشناسان اداره مالکیت برسد.

ثبت لوگو، ثبت برند و علامت تجاری

   

سایت استعلام نام برند

سایت اداره مالکیت معنوی iripo.ssaa.ir که تمامی امور ثبت مالکیت معنوی از قبیل ثبت برند (ثبت علامت تجاری) ، ثبت طرح صنعتی، ثبت اختراع و … در آن انجام می گیرد دارای گزینه های فراوانی است که در هر مورد اجرا می شود. در خصوص ثبت برند هم یکی از گزینه های موجود، جستجو در بانک اطلاعاتی سایت است که می توان با مراجعه به آن و درج نام علامت آن را در تمامی طبقات موجود جستجو کرد. نکته قابل توجه اینکه ممکن است نام انتخابی شما در رشته ها و خدمات دیگر مشابه داشته باشد مثلا اگر شما نام “رویال” را در مورد لبنیات انتخاب کرده باشید ممکن است همین نام در پوشاک به ثبت رسیده باشد. در اینجا موردی برای رد علامت به علت تشابه وجود ندارد زیرا رشته های فعالیت متفاوت است.

لذا در سایت اداره مالکیت انتخاب طبقه علامت برای استعلام نام برند مهم است.

  

مزایای استعلام نام برند

 1. اطلاع از برند های ثبت شده مشابه در حوزه فعالیت شما و یا سایر طبقات
 2. جلوگیری از صرف وقت و هزینه جهت کارشناسی اداره مالکیت و تشخیص تشابه پس از آن
 3. اطلاع از مالک برند مورد نظر
 4. در صورت ادعای کسی در خصوص مالکیت برند، با استعلام مذکور ادعای وی اثبات و یا تکذیب می گردد
 5. به واسطه جستجو در بانک اطلاعاتی اداره مالکیت معنوی از تمامی طرح های صنعتی، برند، تصویر (لوگو) ها اطلاع کسب می گردد

  

طبقات ثبت برند در استعلام نام برند

دانستن طبقات برند هم در بحث استعلام نام برند و هم پیشنهاد نام برند بسیار مهم است. اما این طبقات حالت کلی کالا ها است. مثلا طبقه 5 مواد دارویی است و بدین معناست که برای ثبت شربت دارویی خاص گروه طبقه 5 مد نظر است اما به شرح جزییات پرداخته نشده است. لذا گاهی در خصوص یک کالا خاص و طبقه آن ممکن است شک و شبهه ایجاد گردد.

طبقه بندی برند و علامت تجاری شامل 34 طبقه کالا و 11 طبقه خدمات می باشد که به شرح ذیل می باشد:

 • لیست طبقات کالاها

طبقه ۱ مواد شیمیایی مورد استفاده در صنایع، علوم، عکاسی و همچنین کشاورزی، باغبانی و جنگلبانی؛ رزین‌های مصنوعی پردازش‌نشده؛ پلاستیک‌های پردازش‌نشده؛ کودهای گیاهی؛ ترکیبات اطفاءحریق؛ مواد آبکاری و جوشکاری فلزات؛ مواد شیمیایی برای نگهداری مواد غذایی؛ مواد دباغی؛ چسب‌های صنعتی.

طبقه ۲ رنگ، روغن؛ جلا؛ لاک؛ مواد ضدزنگ‌زدگی و جلوگیری‌کننده از فاسد شدن چوب؛ مواد رنگی؛ مواد تثبیت رنگ، رزین یا صمغ‌های خام طبیعی؛ فلزات به صورت پودر یا ورق برای نقاشان ساختمان، چاپگرها و هنرمندان.

طبقه ۳ ترکیبات سفیدکننده و سایر مواد مخصوص شست‌وشوی لباس؛ مواد مخصوص تمیز کردن، براق کردن، لکه‌گیری و ساییدن؛ صابون؛ عطرها، روغن‌های اسانس، مواد آرایشی؛ لوسیون‌های مو؛ گرد و خمیردندان.

طبقه ۴– روغن‌ها و گریس‌های صنعتی؛ روان‌کننده‌ها، ترکیبات گردگیری، مرطوب کردن و جذب رطوبت؛ انواع سوخت (شامل سوخت موتور) و مواد روشنایی؛ انواع شمع و فتیلۀ چراغ.

طبقه ۵ مواد دارویی و بیطاری (دامپزشکی)؛ مواد بهداشتی برای مصارف پزشکی؛ مواد رژیمی برای مصارف پزشکی، غذای کودکان؛ انواع گچ شکسته‌بندی، لوازم زخم‌بندی؛ مواد پُرکردن دندان، موم دندان‌سازی؛ ضدعفونی‌کننده‌ها؛ مواد نابودکنندۀ حشرات موذی؛ قارچ‌کُش، مواد دفع نباتات هرزه.

طبقه ۶– فلزات عادی و آلیاژهای آنها؛ مواد ساختمانی فلزی؛ ساختمان‌های فلزی قابل حمل؛ مواد فلزی خطوط راه‌آهن؛ کابل و سیم‌های غیربرقی از جنس فلزات عادی؛ آهن‌آلات، اقلام کوچک فلزی؛ لوله و مجراهای فلزی؛ گاوصندوق؛ اجناس ساخته‌شده از فلزات عادی که در طبقات دیگر ذکر نشده‌اند؛ سنگ‌های معدنی فلزات.

طبقه ۷ – انواع ماشین و ماشین‌های افزار؛ انواع موتور (به استثنای موتور وسایل نقلیۀ زمینی)؛ قفل و بست، حلقه‌های اتصال قطعات ماشین‌ها و قطعات انتقال قوه (به غیر از اتصالات و اجزای انتقال قوۀ وسایل نقلیۀ زمینی)؛ لوازم و ابزار کشاورزی (به استثنای ابزارهای دستی)؛ ماشین جوجه‌کشی.

طبقه ۸ – انواع ابزار و لوازم دستی (که با دست کار می‌کنند)؛ سرویس کارد و قاشق و چنگال، سلاح کمری، تیغ.

طبقه  ۹ – اسباب و آلات علمی، دریانوردی، مساحی (نقشه‌برداری)، عکاسی، سینمایی، بصری، وزن کردن، اندازه‌گیری، علامت دادن، کنترل و مراقبت (نظارت)، نجات و آموزش؛ اسباب و لوازم هدایت، قطع و وصل، تبدیل، ذخیره‌سازی، تنظیم یا کنترل جریان برق؛ آلات و اسباب ضبط، انتقال یا تکثیر صوت یا تصویر؛ اسباب ذخیرۀ اطلاعات مغناطیسی، دیسک‌های قابل ضبط؛ ماشین‌های فروش خودکار و مکانیسم دستگاه‌هایی که با سکه کار می‌کنند؛ صندوق‌های ثبت مبلغ دریافتی، ماشین‌های حساب، تجهیزات داده‌پردازی و رایانه‌ای؛ دستگاه آتش‌نشانی.

طبقه ۱۰ – آلات و ابزار جراحی، پزشکی، دندان‌سازی و بیطاری (دامپزشکی)، اندام‌های مصنوعی، دندان و چشم مصنوعی؛ اقلام ارتوپدی؛ مواد بخیه‌زنی.

طبقه ۱۱ – دستگاه‌های روشنایی، حرارتی، مواد بخار، طبخ، خنک کردن، تهویه، تأمین آب بهداشتی.

طبقه ۱۲ – وسایل نقلیه، دستگاه‌های حمل و نقل زمینی، دریایی یا هوایی.

طبقه ۱۳ – اسلحه گرم؛ مهمات و انواع پرتابه (از قبیل موشک، خمپاره و غیره)؛ مواد منفجره؛ مواد و وسایل آتش‌بازی.

طبقه ۱۴ – فلزات گرانبها و آلیاژهای آن‌ها و کالاهایی که با فلزات گرانبها ساخته شده‌اند یا با آن‌ها روکش شده‌اند و در سایر طبقات ذکر نشده‌اند؛ جواهرات، سنگ‌های گرانبها؛ اسباب و لوازم ساعت‌سازی و زمان‌سنجی.

طبقه ۱۵ آلات موسیقی. (طبقات برند حوزه موسیقی)

طبقه ۱۶ – کاغذ، مقوا و کالاهای ساخته‌شده از آن‌ها که در طبقات دیگر ذکر نشده‌اند؛ مطالب چاپ‌شده، مواد صحافی؛ عکس؛ نوشت‌افزار؛ چسب برای مصارف تحریری یا خانگی؛ لوازم نقاشی؛ قلم‌موی نقاشی؛ ماشین تحریر و لوازم و ملزومات دفتری (به استثنای مبلمان)؛ مواد آموزشی و تدریس (به استثنای دستگاه‌ها)؛ مواد پلاستیکی برای بسته‌بندی (که در سایر طبقات ذکر نشده‌اند)؛ حروف و کلیشۀ چاپ.

طبقه ۱۷ – لاستیک، کائوچو، صمغ، آزبست (پنبه نسوز)، میکا (سنگ طلق) و کالاهای ساخته‌شده از این مواد که در طبقات دیگر ذکر نشده‌اند؛ پلاستیک دارای شکل و قالب خاص برای استفاده در تولید سایر کالاها؛ مواد بسته‌بندی، درپوش‌گذاری، انسداد و عایق‌بندی؛ لوله‌های قابل ارتجاع غیرفلزی.

طبقه ۱۸ – چرم و چرم مصنوعی و کالاهای ساخته‌شده از آن‌ها که در طبقات دیگر ذکر نشده‌اند؛ پوست حیوانات؛ چمدان، کیسه و کیف‌های مسافرتی؛ چتر، چتر آفتاب‌گیر و عصا؛ شلاق، یراق و زین و برگ.

طبقه ۱۹ – مواد و مصالح ساختمانی (غیرفلزی)؛ لوله‌های غیرفلزی سخت و غیرقابل انعطاف برای استفاده در ساختمان؛ آسفالت، قیر و قطران؛ ساختمان‌های متحرک غیرفلزی؛ بناهای یادبود غیرفلزی.

طبقه ۲۰ – مبلمان و اثاثیه، آینه، قاب عکس؛ کالاهای ساخته‌شده از چوب، چوب‌پنبه، نِی، حصیر، شاخ، استخوان، عاج، استخوان آروارۀ نهنگ، صدف، کهربا، صدف مروارید، کف دریا و بدل کلیۀ این مواد یا ساخته‌شده از پلاستیک (که در سایر طبقات ذکر نشده‌اند).

طبقه ۲۱ – ظروف خانگی یا لوازم آشپزخانه (که از فلزات قیمتی ساخته یا روکش نشده‌اند)؛ شانه و ابر و اسفنج؛ انواع برس و قلم‌مو (به استثنای قلم‌موهای نقاشی)؛ مواد ساخت برس؛ لوازم نظافت و تمیزکاری؛ سیم ظرف‌شویی؛ شیشۀ کارشده یا نیمه‌کارشده (به استثنای شیشۀ مورد استفاده در ساختمان‌ها) شیشه‌آلات، اشیای ساخته‌شده از چینی و سفال که در طبقات دیگر ذکر نشده‌اند.

طبقه ۲۲ – طناب، ریسمان، تور، چادر، سایبان، برزنت (تارپولین)، بادبان و شراع، کیسه و گونی که در طبقات دیگر ذکر نشده است؛ مواد لایی و لایه‌گذاری و پوشال (به استثنای لاستیک و پلاستیک)؛ مواد خام لیفی برای نساجی.

طبقه ۲۳ انواع نخ و رشته برای مصارف پارچه‌بافی و نساجی.

طبقه  ۲۴ – محصولات نساجی و پارچه‌ای که در طبقات دیگر ذکر نشده‌اند؛ انواع روتختی و رومیزی.

طبقه ۲۵ انواع لباس و پوشاک، پاپوش (کفش) و پوشش سر.

طبقه ۲۶ انواع توری و قلاب‌دوزی، روبان، بند (نوار) حاشیه و قیطان؛ دکمه، قزن قفلی، سنجاق و سوزن ته‌گرد؛ گل‌های مصنوعی.

طبقه ۲۷ – انواع فرش، قالیچه، حصیر و زیرانداز، لینولئوم و سایر کف‌پوش‌ها، آویزهای دیواری (غیرپارچه‌ای).

طبقه ۲۸ – انواع بازی و اسباب‌بازی؛ لوازم ورزشی و ژیمناستیک که در طبقات دیگر ذکر نشده‌اند؛ تزئینات درخت کریسمس.

طبقه ۲۹ – گوشت، گوشت ماهی، گوشت طیور و شکار؛ عصارۀ گوشت؛ سبزیجات و میوه‌جات به صورت کنسرو، خشک‌شده و پخته‌شده؛ انواع ژله، مربا و کمپوت؛ تخم‌مرغ، شیر و محصولات لبنی؛ روغن‌ها و چربی‌های خوراکی.

طبقه ۳۰ – قهوه، چای، کاکائو، شکر، برنج، نشاسته کاسار یا مانیوک (تاپیوکا)، نشاسته نخل خرما (ساگو)، بدل قهوه؛ آرد و فراورده‌های تهیه‌شده از غلات، نان، نان شیرینی، شیرینی‌جات، شیرینی یخی؛ عسل، ملاس یا شیره قند؛ مایه خمیر، گرد مخصوص شیرینی‌پزی یا پخت نان؛ نمک، خردل؛ سرکه، انواع سس (چاشنی) ادویه‌جات، یخ.

طبقه ۳۱ – محصولات کشاورزی، باغداری و جنگلبانی و دانه‌هایی که در طبقات دیگر ذکر نشده‌اند؛ حیوانات زنده؛ میوه و سبزیجات تازه؛ بذر؛ گیاهان و گل‌های طبیعی؛ غذای حیوانات؛ مالت (جو سبز خشک‌شده).

طبقه ۳۲ – ماءالشعیر؛ آب‌های معدنی و گازدار و سایر نوشیدنی‌های غیرالکلی؛ آبمیوه و شربت‌های میوه‌ای؛ شربت و ترکیبات مخصوص ساخت نوشابه.

طبقه ۳۳ – این طبقه کالا مربوط به طبقه‌بندی و اسامی برندهای ثبت شده بین‌المللی علائم تجاری و صنعتی مشهور به اتحادیه پاریس است. با این حال، ثبت برند برای این محصولات در ایران امکان‌پذیر نیست.

طبقه ۳۴ – تنباکو، لوازم تدخین؛ کبریت.

 •   لیست طبقات خدمات

طبقه ۳۵ تبلیغات؛ مدیریت تجاری؛ امور اداری تجارت؛ کارهای دفتری و اداری.

طبقه ۳۶ – بیمه؛ امور مالی؛ امور پولی؛ امور مربوط به معاملات املاک و مستغلات.

طبقه ۳۷ – ساختمان‌سازی؛ تعمیر و بازسازی؛ خدمات نصب.

طبقه ۳۸ – مخابرات از راه دور.

طبقه ۳۹ – حمل و نقل؛ بسته‌بندی و نگهداری کالاها؛ تهیۀ مقدمات و ترتیب دادن مسافرت‌ها. (طبقات برند حوزۀ گردشگری)

طبقه ۴۰ – بهسازی و عمل‌آوری مواد.

طبقه ۴۱ – آموزش و پرورش؛ دوره‌های کارآموزی و تعلیمی؛ تفریح و سرگرمی؛ فعالیت‌های ورزشی و فرهنگی.

طبقه ۴۲ – خدمات علمی و فناوری و تحقیق و پژوهش و طراحی در این زمینه؛ خدمات تجزیه و تحلیل و تحقیقات صنعتی؛ طراحی و توسعۀ نرم‌افزار و سخت‌افزارهای رایانه‌ای (کامپیوتر).

طبقه ۴۳ – خدمات عرضۀ اغذیه و نوشابه؛ تأمین مسکن و محل اقامت موقت.

طبقه ۴۴ – خدمات پزشکی؛ خدمات بیطاری (دامپزشکی)؛ مراقبت‌های بهداشتی و زیبایی برای انسان‌ها یا حیوانات؛ خدمات کشاورزی، باغداری و جنگلداری.

طبقه ۴۵ خدمات شخصی یا اجتماعی که توسط دیگران برای رفع نیازهای افراد ارائه می‌شوند؛ خدمات امنیتی برای محافظت از افراد، اموال و دارایی‌ها؛ خدمات حقوقی

      

نحوه استعلام نام برند در سایت اداره مالکیت (روش بهتر)

 1. مراجعه به سایت اداره مالکیت معنوی به نشانی iripo.ssaa.ir
 2. ورود به قسمت علامت تجاری (برند) از منوی میز خدمات الکترونیک
 3. جستجو در بانک اطلاعاتی سایت جهت استعلام نام برند
 4. درج عنوان علامت در صورتیکه برند مورد نظر دارای اسم مشخص باشد (تصاویر در سایت مذکور قابل جستجو نیستند)
 5. مبنای تطابق را گزینه “در عنوان علامت کلمات مشابه وجود داشته باشد” می گذاریم تا در صورت وجود تشابه ظاهری و آوایی، موارد مشابه را نشان دهد
 6. درج طبقه درخواستی برای اینکه علامت مورد نظر را در همان طبقه جستجو نماید
 7. کلیک بر گزینه جستجو در بانک اطلاعاتی با درج کد امنیتی
 • نکته: جستجو در بانک اطلاعاتی سایت مالکیت معنوی گزینه قطعی نیست زیرا امکان خطا در آن وجود دارد. ممکن است برند شما را با هیچ برندی مشابه تشخیص ندهد اما پس از ثبت کارشناس اداره مالکیت معنوی مورد مشابهی را در ابلاغیه ای به شما اعلام نماید.

  

نحوه استعلام نام برند در سایت روزنامه رسمی:

 1. مراجعه به سایت روزنامه رسمی به نشانی rrk.ir
 2. مراجعه به بخش آگهی های قانونی
 3. انتخاب نوع آگهی تحت عنوان ” علامت تجاری”
 4. وار کردن اسم برند مورد نظر در قسمت عنوان آگهی
 5. جستجو در سایت روزنامه رسمی که در صورت وجود علامت مشابه، آگهی های آن را که در روزنامه ثبت شده می آورد

  

نکات مهم در خصوص استعلام نام برند

استعلام نام برند یک پروسه صد در صدی نیست یعنی ممکن از با جستجو در سایت، جستجوی شما فاق نتیجه باشد و در ظاهر برندی مشابه برند انتخابی شما در حوزه مورد نظرتان ثبت نشده باشد اما پس از به جریان افتادن اظهارنامه ثبت علامت تجاری (برند) تان کارشناسان مربوطه تشخیص به تشابه برند شما را دهند.

وارد کردن تمامی فیلد های جستجو در سایت اداره مالکیت الزامی نیست فلذا در صورت لزوم درج نام علامت کفایت می کند

استعلام نام برند در کمتر از 2 دقیقه انجام می شود و زمان زیادی صرف نمی شود

هزینه استعلام نام برند

استعلام نام برند در سایت مالکیت معنوی شامل هیچ هزینه ای نمی باشد و شما به طور نامحدود می توانید اقدام به جستجو و بررسی در آن سایت نمایید.

با توجه به توضیحات شفاف در خصوص آموزش نحوه استعلام ثبت برند. اگر پس از طی مراحل مذکور همچنان به دلایل مختلف موفق به استعلام نام برند نشده اید. کارشناسان پرشین ثبت با دریافت هزینه ای بسیار ناچیز برای شما ااقدام به استعلام نام برند مورد نظرتان می نماید.

شروع گفتگو
سلام! چطور میتونم کمکتون کنم؟