لوگو پرشین ثبت

ثبت لوگو و علامت تجاری

ثبت لوگو و علامت تجاری - پرشین ثبت

 

ثبت لوگو و علامت تجاری

افراد بعد از به ثبت رساندن شرکت خود اصولا یکی از مهمترین گام هایی که برای ارتقاء فعالیت اقتصادی خود جهت توسعه شرکت برمیدارند، ثبت لوگو می باشد. لوگو به عنوان نماینده ای می باشد که معرف خدمات، محصولات و کالای مورد نظر در تجارت به دنیای بیرون است. لوگو به عنوان شاخه ای مهم، چهره هر برند می باشد. خصوصیات و توانایی های هر سازمانی که اقدام به ثبت لوگو می نمایند، در برابر رقبا مشخص می شود. زمانی که لوگو به شیوه درست و اصولی طراحی شده باشد و در اداره مالکیت به ثبت برسد، یک حق انحصاری به مالک آن که می تواند یک شخص حقیقی و حقوقی باشد، از طرف دولت اعطا می شود که برای نام تجاری به ثبت رسیده ارزشمند واقع گردد.

برای طراحی لوگو نسبت به بقیه اقلام گرافیکی به خلاقیت بیشتر یا می توان گفت کافی نیاز است. طراح یک لوگو باید از تجربه و توانایی کافی برای طراحی و سازماندهی لوگو برخوردار باشد. بدین منظور یک لوگو باید به ترتیبی طراحی و تنظیم گردد که نمایانگر و معرف یک محصول یا خدمات در بازار تجاری باشد. اگر تمایل دارید با ثبت لوگو بیشتر آشنا شوید و اطلاعات خودتان را در این زمینه افزایش دهید، در ادامه این مقاله همراه با گروه پرشین ثبت باشید.

تفاوت لوگو و برند چیست؟

در تعریف لوگو می توان این گونه بیان کرد که با طراحی آن به صورت یک نشانه و تصویر در واقع معرف محصولات و خدمات در پیرامون خود هستیم که طراحی آن نیاز به خلاقیت و سلیقه و کارآمدی طراحان گرافیک وابسته می باشد.

در صورتی که آرم به صورت یک عنوان گرافیکی نمی باشد. آرم فقط یک نشانه و تصویر ساده است که هر شخص با دیدن همین نشانه می تواند متوجه شود و تشخیص دهد که این آرم متعلق به چه عنوانی می باشد ولیکن نمی تواند تشخیص دهد که همین آرم متعلق به چه شرکتی است. بنابراین در کنار نشانه یا آرم نام مربوط به شرکت یا نام خود برند که باید اسمی خاص باشد قید می شود. یکی دیگر از تفاوت های لوگو و آرم در این مورد مسائل مالی و هزینه ای می باشد. طراحی لوگو به مراتب پر هزینه تر از طراحی آرم است.

 

بیشتر بدانید:

ثبت برند فارسی

 

ثبت لوگو و علامت تجاری - پرشین ثبت

اصول تعریف شده برای ثبت لوگو تجاری

 • برای طراحی لوگو باید طرح لوگوی تجاری خود را به گونه ای انتخاب کنیم که ساده باشد.
 • در لوگو الزامی است عواملی که استفاده می شوند دارای وضوح کامل باشد.
 • لوگوی طراحی شده از لحاظ استاندارد باید قابلیت این را داشته باشد که به ابعاد یک سانتیمتر کوچکتر شود.
 • لوگوی تجاری باید با فرهنگ موضوعی که انتخاب کرده ایم جهت فعالیت هم خوانی داشته باشد.
 • لوگوی طراحی شده باید قابلیت تک رنگ شدن را دارا باشد.
 • زمانی که داریم لوگوی خود را طراحی می کنیم باید توجه داشته باشیم که عمر لوگوی طراحی شده ما باید بالای ده سال باشد.
 • لوگو باید منحصر به فرد خاصی باشد.
 • لوگوی طراحی شده بهتر است دارای مدل هندسی باشد.
 • همه موارد استفاده شده در طراحی لوگو برای ثبت لوگو باید باهم متناسب باشد.

  

علت و دلایل ثبت لوگو و ثبت آرم چیست؟

بسیاری از ما هنگام استفاده کردن از نام تجاری کالا و خدمات، از آن ها اطلاع نداریم و فقط طرح و لوگوی که آن کالا یا خدمات از خود ارائه داده اند، در ذهن ما جای دارد. در واقع در اکثر مواقع تصویری که از یک پدیده در ذهن ما نقش دارد و اثر می گذارد بیشتر و پر اثر تر از هر چیزه دیگری می باشد. به همین علت به همه مشاغل توصیه می شود علاوه بر ثبت نام تجاری برای معرفی موثرتر و بیشتر کالا ها و خدمات خود در بازار تجاری اقدام به طراحی لوگوی خود نمایند و برای ثبت لوگو اقدام کنند.

  

استعلام برندهای ثبت شده

انتخاب اسم مناسب برای محصول و خدمت درخواستی از اصلی ترین موارد ثبت علامت تجاری و ثبت لوگو می باشد، زیرا محصول شما با این اسم به شهرت خواهد رسید و به همگان معرفی خواهد شد. بنابراین انتخاب اسمی که هم معرف محصول شما باشد و هم به راحتی به خاطر سپرده شود و بدین سبب ماندگار گردد از اهمیت بالایی برخوردار است.

باتوجه به تعدد اسامی ثبت شده و قوانین انتخاب نام علائم تجاری که در بخش علائم تجاری قابل ثبت و علائم تجاری غیر قابل ثبت در خصوص آن توضیح داده شد، عدم تشابه اسم انتخابی با مواردی که قبلا ثبت گردیده است لحاظ می گردد. همچنین تشابه نزدیک اسم درخواستی با موارد ثبت شده در خصوص کالای درخواستی می تواند منجر به رد درخواست گردد به عنوان مثال: دو کلمه “بهار” و “بهاره” دارای معانی متفاوت هستند اما به دلیل تشابه ظاهری و آوایی در دو طبقه و کالای مشابه قابل ثبت نمی باشد.

نکته: باتوجه به اینکه تعداد طبقات کالاها و خدمات 45 طبقه می باشد و شرح کلیت محصولات را ارائه می دهد، صرفا تشابه طبقاتی دو کلمه باهم نمی تواند درخواست ثبت لوگو را مردود نماید.

به عنوان مثال طبقه 25 هم برای پوشاک و هم کفش است. بنابراین اسم درخواستی در این طبقه که برای پوشاک مانتو ثبت شده است می تواند توسط شخصی دیگر (بنا به تشخیص سازمان ثبت مالکیت معنوی) برای کفش ثبت گردد.

  

نحوه استعلام علائم تجاری

 1. مراجعه به سایت مرکز مالکیت معنوی (سایت استعلام ثبت برند) به نشانی iripo.ssaa.ir
 2. از قسمت سر تیتر “میز خدمات الکترونیک” در قسمت ثبت علائم، بر روی “جستجو در بانک اطلاعاتی” کلیک می کنیم
 3. در صفحه ی باز شده در کادر اول “عنوان علامت” را که همان نام انتخابی شماست وارد می کنیم
 4. مبنای تطابق را روی گزینه پیش فرض که همان “در عنوان علامت کلمات مشابه وجود داشته باشد” می گذاریم تا در صورت وجود تشابه مانند: بهار و بهاره موارد مشابه را نمایش دهد
 5. در صورتی که طبقه خاصی مورد جستجوی شماست در کادر “طبقه بندی کالا” آن را وارد نمایید در غیر اینصورت سامانه، نام درخواستی شما را در تمامی طبقات ثبت شده جستجو خواهد کرد.

نکته: در قسمت طبقات علائم تجاری و لوگو همین مقاله و همچنین “طبقه بندی کالاها” در پایین کادر مربوطه در سایت اداره مالکیت، با زدن گزینه “مشاهده طبقه بندی کالا” می توانید به لیست کالاها و طبقات دسترسی پیدا نمایید.

 1. در صورت وجود اطلاعات بیشتر در مورد علامت درخواستی، آن را وارد نمایید
 2. کد امنیتی را وارد نمایید
 3. بر روی گزینه جستجو کلیک کنید

 

نکته: لوگو و علامت تجاری با طرح صنعتی متفاوت است و طرح صنعتی در واقع شکل ظاهری یک محصول است که برای جلوگیری از سو استفاده اشخاص ثالث قابل ثبت می باشد.

بیشتر بدانید:

ثبت طرح صنعتی

 

مراحل ثبت لوگو ، برند و علامت تجاری

 1. اخذ کد شناسایی برای شخص متقاضی (اعم از حقیقی و حقوقی) با ثبت نام در سامانه مرکز مالکیت معنوی به نشانی iripo.ssaa.ir
 2. پرینت اقرار نامه ارائه شده پس از ثبت نام در سایت و مراجعه به دفتر اسناد رسمی
 3. اخذ شناسه یکتا و رمز تصدیق از دفترخانه
 4. مراجعه به سایت و تایید حساب کاربری با نام کاربری و رمز عبور ارائه شده توسط سامانه و درج شناسه یکتا و رمز تصدیق در قسمت های مربوطه
 5. ثبت اظهارنامه جدید
 6. ورود اطلاعات خواسته شده و نهایی کردن درخواست ثبت اظهارنامه
 7. پرداخت هزینه اداری که برای اشخاص حقوقی و حقیقی متفاوت است
 8. پیگیری درخواست در سامانه

نکته: تمامی مراحل ثبت نام توسط پیامک به شماره درج شده در سایت ارسال می گردد همچنین می توانید با مراجعه به سایت مربوطه و وارد شدن در کارتابل خود، از وضعیت پرونده مطلع گردید.

 1. قرار گرفتن در نوبت کارشناسی به صورت خودکار باتوجه به اظهارنامه ارائه شده توسط متقاضی
 2. تاییدیه رئیس سازمان
 3. صدور آگهی تقاضا ثبت لوگو
 4. تشکیل پرونده فیزیکی ظرف 30 روز توسط متقاضی با ارائه تمام مستندات درج شده و بارگزاری شده در هنگام ثبت نام که می بایست اصل مدارک یا برابر با اصل آن ارائه گردد

نکته: در صورت وجود وکیل، تشکیل پرونده و برابر با اصل کردن مدارک می تواند به عهده وکیل باشد.

نکته: مهلت 30 روزه اعلام شده برای یک بار قابل تمدید بوده و پس از آن در صورت عدم اقدام نسبت به تشکیل پرونده فیزیکی، درخواست شما کان لم یکن می گردد.

 1. پرداخت هزینه آگهی تقاضا در سایت روزنامه رسمی بلافاصله پس از تشکیل پرونده در همان مدت 30 روزه اعلام شده
 2. پس از گذشت 30 روز از تاریخ انتشار روزنامه آگهی تقاضا علامت تجاری، سامانه لینک پرداخت حق الثبت درخواست را درج می نماید
 3. پرداخت هزینه حق الثبت که معمولا بین 150 تا 300 هزار تومان می باشد و از قسمت “ثبت انواع درخواست” “پرداخت حق الثبت” قابل انجام می باشد
 4. صدور آگهی رسمی ثبت علائم تجاری
 5. پرداخت روزنامه آگهی رسمی
 6. مراجعه به اداره ثبت مالکیت معنوی با نسخه ی امضا شده روزنامه رسمی و پرینت آگهی رسمی ثبت لوگو و علامت
 7. دریافت گواهی 10 ساله علامت تجاری مورد درخواست

همچنین بخوانید:

آموزش گام به گام ثبت برند

مدارک لازم جهت ثبت برند اشخاص حقوقی

 1. روزنامه رسمی شرکت، روزنامه آخرین تغییرات شرکت
 2. کپی مجوز شرکت
 3. اگر لوگو دارای حروف انگلیسی باشد داشتن کارت بازرگانی الزامی است
 4. مدارک شناسایی مدیر عامل یا اشخاصی که حق امضاء دارند الزامی می باشد
 5. یک نمونه عکس از لوگو در ابعاد ده در ده

   ثبت لوگو و علامت تجاری - پرشین ثبت

برخی از دسته بندی های طراحی لوگو

طراحی های لوگو به صورت نوشتاری، نوشتاری-تصویری و تصویری-علامت اختصاری دسته بندی می شود. اینکه کدام یک از سه مورد فوق برای طراحی لوگو مناسب تر می باشد، بستگی به نوع فعالیت، وسعت کاری و نوع فعالیتی که شرکت دارد و خدماتی که توسط شرکت انجام می شود و برخی عوامل دیگر بستگی دارد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت لوگو اشخاص حقیقی

 1. کپی مدارک شناسایی اشخاص حقیقی الزامی می باشد
 2. ارائه کپی جواز کسب یا فعالیت
 3. ارائه عکس از لوگو در ابعاد ده در ده
 4. اگر متقاضی خواستار ثبت لاتین باشد همراه با مدارک فوق ارائه کارت بازرگانی نیز الزامی باشد

 

بیشتر بدانید:

ثبت برند لاتین

مدت زمان اعتبار لوگوی ثبت شده چقدر است؟

لوگوی تجاری از زمان تسلیم اظهارنامه به مدت ده سال اعتبار دارد. این مدت زمان به خواسته مالک لوگوی ثبت شده بابت دوره های متوالی ده ساله با پرداخت هزینه از سمت مالک لوگو قابل تمدید می باشد. برای اینکه در همین مدت زمانی که از اداره مالکیت در نظر گرفته شده است مالک به هر دلیلی فرصت نکند هزینه مربوطه را پرداخت نماید یا درخواست خود را مبنی بر تمدید لوگو تسلیم اداره مذکور نماید، یک فرصت شش ماه علاوه بر مهلت های قانونی به مالک داده می شود که جهت تمدید لوگوی خود اقدام نماید. در غیر این صورت درخواست کان لم یکن تلقی می گردد و به درخواستی که خارج از مهلت قانونی است از طرف اداره مالکیت ترتیب اثر داده نمی شود.

 

همچنین بخوانید:

هزینه ثبت برند

مزایای ثبت لوگو

 1. شناسایی بهتر محصولات برای متقاضیان
 2. شرکت های تجاری می توانند با ثبت لوگو محصولات خودشان را از دیگر شرکت ها و رقبا متمایز نمایند
 3. شرکت های دیگر می توانند با کسب اجازه و دریافت مجوز از مالک می توانند صاحب امتیاز شوند که همین امر جزئی از درآمد مالک لوگو به حساب می آید

 

از همراهیتان متشکریم

گروه مشاوران حقوقی پرشین ثبت ارائه دهنده خدمات ثبتی و حقوقی به متقاضیان در کوتاه ترین زمان می باشد، رضایت متقاضیان محترم، مشاوره رایگان و پاسخگویی به سوالات شما از افتخارات این مجموعه می باشد.
راه های ارتباطی ما:

شماره تماس:

 • 09120330282
 • 02188594273

آدرس وبسایت

پست الکترونیکی:

شروع گفتگو
سلام! چطور میتونم کمکتون کنم؟